Częstotliwość serwisu separatorów tłuszczu

Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy szczególnie w placówkach usługowo-handlowych.

Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomiczno-handlowych, hoteli, ubojni oraz przedsiębiorstw z branży przetwórstwa mięsnego , spożywczego. Mechanizm działania separatora jest bardzo prosty, ponieważ sprowadza się do jednego z podstawowych praw fizyki, które dotyczy gęstości cieczy. Tłuszcze zwierzęce są lżejsze od wody, dlatego unoszą się na jej powierzchni. Dzięki działaniu osadnika i separatora właściwego można je skutecznie oddzielić od reszty ścieków. Należy jednak mieć świadomość, że tłuszcze są bardzo lepką substancją, dlatego często osadzają się poszczególnych elementach separatora. Prawidłowa eksploatacja tego urządzenia jest więc kluczową kwestią, o której powinno się zawsze pamiętać.
 
EKSPLOATACJA SEPARATORA
Sprowadza się ona do systematycznej kontroli poziomu zanieczyszczeń w komorach osadczych oraz regularnego czyszczenia. Bagatelizowanie tej kwestii może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, ponieważ osadzający się tłuszcz może spowodować całkowite zablokowanie przepływu, co będzie wiązało się z koniecznością chemicznego lub fizycznego udrożnienia całej sieci kanalizacji. Aby temu zapobiec, sprowadzamy się do profilaktycznego  czyszczenia chemicznego ( dozowanie środków rozpuszczających tłuszcz) oraz, kilka razy w roku czyszczenia hydrodynamicznego. Nie dotrzymanie powyższych procedur wiąże się z konsekwencjami z natury prawnej- kontrola Sanepidu , kontrola WIOŚ oraz spadek sprzedaży związany z dyskomfortem zapachowym odwiedzających obiekt klientów.
 
CZYSZCZENIE SEPARATORA
 Według niektórych norm określających częstotliwość czyszczeń, taki zabieg powinien odbyć się raz na dwa tygodnie, jednak w wielu przypadkach można zmniejszyć częstotliwość czyszczenia do jednego zabiegu w miesiącu. Należy jednak pilnować, aby grubość warstwy odseparowanego tłuszczu nie była większa niż 5-10 cm. Wszystkim użytkownikom separatorów zalecamy prowadzenie książki eksploatacji separatora przez firmę specjalizującą się serwisem separatorów. Dzięki której można w prosty i wygodny sposób monitorować wszelkie kwestie dotyczące prawidłowej eksploatacji urządzenia oraz udokumentowane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami czyszczenia, przeglądy oraz zalecenia dalszej eksploatacji

Masz pytania? Skontaktuj się z nami